Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Jak zmieni się zawód doradcy podatkowego?

dodano: 2017-09-21
-
Szykuje się zmiana w przepisach ustawy o doradztwie podatkowym. Do 30 września b.r. mają zakończyć się konsultacje w zakresie zasad obowiązkowego ujawniania informacji przez osoby wykonujące zawód doradcy podatkowego. O jakie informacje chodzi?

Otóż rzecz dotyczy tzw. agresywnego planowania podatkowego z użyciem schematów zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Mówiąc językiem nieco mniej oficjalnym, każdy doradca podatkowy, który przedstawi swojemu klientowi rozwiązanie danego problemu podatkowego np. zaproponuje konkretne rozwiązanie przeprowadzenia transakcji pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami będzie musiał w pierwszej kolejności rozważyć, czy przedstawione rozwiązanie nie spełnia kryterium agresywnego planowania podatkowego. Jakie będą kryteria tej oceny wskazuje stanowisko, jakie zajęła Komisja Europejska w czerwcu br. w zakresie przeciwdziałania unikaniu podwójnego opodatkowania. Znamiona, jakimi charakteryzować się mają ?niepożądane? rozwiązania to wykorzystywanie strat w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych, wykorzystywanie specjalnych systemów podatkowych tzw. ,,raje podatkowe?? lub operacje z udziałem państw, które nie spełniają międzynarodowych standardów w zakresie dobrego zarządzania. Nie jest to oczywiście katalog zamknięty, ponieważ to poszczególne kraje tworzyć będą przepisy na potrzeby własnych administracji podatkowych i mogą w proponowanych przepisach w sposób dla siebie szczególny i wyjątkowy uregulować kwestie obowiązków, jakie nałożą na doradców podatkowych.

Należy się spodziewać, iż pomioty zobowiązane do raportowania a więc oprócz doradców podatkowych również pośrednicy finansowi, banki, notariusze być może również radcowie prawni i adwokaci będą mieli poważny ból głowy. Otóż projektowane przez Ministerstwo Finansów przepisy dotyczyły będą zarówno osób opracowujących jak również udostępniających i wdrażających ?niepożądane? rozwiązania. Jeżeli kryteria oceny, które z rozwiązań jest ?niepożądane? będą nieostre, to z uwagi na planowane wysokie kary za naruszenie przepisów o raportowaniu możemy się spodziewać, że na wszelki wypadek każdy zobowiązany, o ile zetknie się ze schematem, który uzna za agresywną optymalizację podatkową, sam z siebie i na wszelki wypadek zaraportuje o takim rozwiązaniu. Administracja skarbowa może zostać zalana raportami od wszystkich zobowiązanych. Wydaje się najistotniejszym, zachowanie umiaru przy tworzeniu przepisów i ostrożne proponowanie rozwiązań konkretnych przepisów. Należy mieć nadzieję, iż rozwiązania jakie zaproponuje Ministerstwo Finansów nie spowodują nadmiernego chaosu i będą akceptowalne dla osób, które w związku z wykonywaniem swojej pracy mają codzienną styczność z tak wrażliwym zagadnieniem jakim jest planowanie podatkowe.

 Tomasz Hugues 
Doradca podatkowy
                                                            


Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia