Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Księgowość w gastronomii

dodano: 2016-09-26
-  Działalność gastronomiczną ? czyli prowadzenie restauracji, baru itp., jak również działalność cateringową ? dostarczanie gotowych dań do odbiorców zewnętrznych (na zamówienie), można opodatkować na kilka sposobów:

?         zasady ogólne

?         podatek liniowy

?         ryczałt ewidencjonowany

?         karta podatkowa.

Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety:

Przy zasadach  ogólnych po osiągnięciu pułapu dochodów (kwota przychodów minus koszty) 85.528 zł., trzeba płacić podatek w wysokości 32% (poniżej tej kwoty 18%) i jest to kwota wolna od opodatkowania.

W podatku liniowym płaci się od całego dochodu 19% podatku bez kwoty wolnej (w tej chwili najkorzystniejszym).

W ryczałcie ewidencjonowanym stawka podatku wynosi 3% lub 8,5% (tylko od przychodów), w zależności czy sprzedajemy napoje alkoholowe powyżej 1,5%.

Karta podatkowa ? podatek stały, miesięczny, zależny od wielkości miejscowości i ilości zatrudnianych pracowników ? płacony nawet jeśli nie ma przychodów.

Księgowość działalności gastronomicznej uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości obrotów.

Najważniejsze to Książka Przychodów i Rozchodów ? zasady ogólne i podatek liniowy, Ewidencja Przychodów ? ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i pełna księgowość (Księgi Rachunkowe), obowiązkowa po przekroczeniu 1,2 mln. euro obrotu lub gdy działalność prowadzi spółka prawa handlowego lub spółka kapitałowa.

Koszty w gastronomii.

Przy prowadzeniu księgowości działalności gastronomicznej, zakupy artykułów spożywczych możemy odnieść bezpośrednio w koszty, ale na koniec roku podatkowego należy sporządzić remanent tych artykułów. Przy rozliczaniu rocznego podatku należy uwzględnić stan remanentu.

Gdy prowadzi się Księgi Rachunkowe, można rozliczać się remanentowo co miesiąc.

Odnoszenie innych kosztów jest takie same jak w każdej działalności gospodarczej.

VAT w gastronomii.

Podstawowa działalność gastronomiczna jest opodatkowana 8% stawką vat, niektóre usługi gastronomiczne jak np. sprzedaż napojów, alkoholi jest opodatkowana stawką 23%.                    Czasem występuje stawka 5%, tylko dla soków i napojów z mlekiem, ale tylko gdy są sprzedawane na wynos i nieotwierane.

Prowadząc działalność gastronomiczną jesteśmy zobowiązani do zainstalowania kasy fiskalnej, niezależnie czy jesteśmy płatnikami vat, czy nie (zwolnienie do 150 tys. zł). Warto być ? vatowcem?, ponieważ w gastronomii występują raczej wysokie koszty.

Hanna Matuszewska

Główna Księgowa



Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia