Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Opodatkowanie prezentów komunijnych

dodano: 2016-05-06
-
Zbliża się okres komunii. Do zwyczaju, który się upowszechnił weszło już na stałe obdarowywanie prezentami dzieci, uczestniczących w tym ważnym dla członka Kościoła Katolickiego sakramencie. W świetle prawa każdy prezent jest darowizną, a darowizny objęte są regulacją ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Należy zatem zdawać sobie sprawę, iż na opiekunie prawnym dziecka otrzymującego prezenty, ciążą w związku z tym faktem obowiązki wobec fiskusa. W zależności od tego, kto jest darczyńcą i jaka jest wartość prezentu może się okazać, że będziemy musieli odprowadzić podatek z tytułu otrzymanej darowizny. Albo też, w określonych sytuacjach, w celu uniknięcia zapłaty powiadomić o fakcie darowizny urząd skarbowy.

Najkorzystniejsza sytuacja pod względem podatkowym występuje, gdy darczyńcą jest ktoś z najbliższej rodziny tj.: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a także ojczym czy macocha. Od prezentów otrzymanych od tych osób nie płacimy podatku. Należy jednak pamiętać, że jeśli wartość prezentu od jednej osoby z tej grupy będzie większa niż 9637 zł (bierze się pod uwagę wartość wszystkich darowizn w przeciągu ostatnich pięciu lat od jednego darczyńcy), to w celu uniknięcia podatku jesteśmy zobligowani w imieniu dziecka złożyć, do właściwego ze względu na miejsce jego zamieszkania urzędu skarbowego, deklarację SD-Z2. Jeżeli dziecko otrzymuje pieniądze, które mogłyby być zwolnione z podatku (z uwzględnieniem wysokości wyżej wspomnianych kwot), to w celu udokumentowania takiej darowizny musi odbyć się ona za pośrednictwem banku, SKOK-u lub poczty na rachunek bankowy dziecka.

Z punktu widzenia opodatkowania prezentów komunijnych drugą kategorią darczyńców są osoby z dalszego kręgu krewnych: wuj, ciotka, bratanek i siostrzeniec oraz małżonkowie rodzeństwa. Tak samo jak w poprzednim wypadku, wartość prezentów otrzymanych od jednej osoby nie może przekroczyć kwoty wolnej w wysokości 7276 zł. Jeżeli ta kwota zostanie przekroczona, to powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Podobnie będzie, gdy dziecko otrzyma prezent od kogoś spoza grona wyżej wspomnianych osób, czyli od dalszych krewnych czy znajomych. W takim przypadku kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł. Jak więc widać podatki wkraczają w obszar, który dla niektórych wydaje się być bardzo prywatnym.

Warto również nadmienić, iż w wypadku naprawdę znaczącego prezentu dla dziecka, szczodry darczyńca może zostać wezwany w celu złożenia wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym, skąd posiadał środki na taki prezent. Ale to już temat na inna okazję.

Jeśli nie wiesz jak opodatkować prezent komunijny jesteśmy do Twojej dyspozycji Doradztwo podatkowe Warszawa

 Tomasz Hugues
 Doradca Podatkowy


Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia