Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Podatek od ,,jakości'' powietrza?

dodano: 2018-04-04
-

Unia Europejska określa dbałość o środowisko naturalne i zachowanie go dla przyszłych pokoleń jako jeden z fundamentów swojego funkcjonowania. Poza aspektem edukacyjnym ustawodawcy UE wprowadzają szereg regulacji podatkowych mających na celu nakłonienie państw członkowskich do dbania o przyrodę.

Gdy mieszkaniec dużego miasta (np. Warszawa) wybiera się na urlop do miejscowości turystycznej, może zostać poproszony o uiszczenie opłaty miejscowej(powszechnie znanej jako opłata klimatyczna). Jest to rodzaj świadczenia, którego wprowadzenie ustawodawca uzasadnił chęcią zrekompensowania obszarom mającym status miejscowości uzdrowiskowej ograniczeń dotyczących np. rozwoju przemysłu. Zobowiązania te mogą pobierać gminy, na których terenie znajdują się miejscowości ?posiadające korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach?, zgodnie z art. 17 ustawy z dn. 12 stycznia 1991 o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak się okazuje nie każda polska miejscowość, powszechnie uznawana za uzdrowisko, spełnia powyższe kryteria. Głośnym echem odbiła się sprawa pana Bogdana Achimescu, profesora krakowskiej ASP, który nie zgodził się z poborem opłaty klimatycznej przez gminę Zakopane. Jak argumentował, aby móc skorzystać z czystego powietrza trzeba się wspiąć na szczyty górskie, skąd najlepiej widać żółtą mgłę pokrywającą stolicę Podhala. Do jego argumentacji przychylił się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że samorząd Zakopanego nie może pozyskiwać wpływów z opłaty klimatycznej, albowiem powietrze nie spełnia wymaganych norm, co narusza kryteria wyznaczone przez wspomniany wyżej artykuł 17. Co ciekawe, nie był to pierwszy taki wyrok. Podobne orzeczenia wydał WSA w Gliwicach w rozprawie dotyczącej miasta Wisła.

Naszym zdaniem ustawodawca powinien zmienić cel funkcjonowania opłaty klimatycznej. Mając na uwadze konieczność walki z problemem smogu, zysk z opłaty klimatycznej mógłby, zamiast rekompensować brak rozwoju przemysłowego regionu, zostać przeznaczony na wymianę urządzeń grzewczych. Co więcej, osobom chcącym dokonać zmiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny można by zaoferować odliczenia podatku VAT od zakupu nowych urządzeń i maszyn. Duża w tym rola lokalnych urzędów, mogących zaoferować wsparcie takie jak np. obsługa księgowa najmniej zamożnych.

Tomasz Hugues

Doradca Podatkowy
Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia