Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Rewolucja w prawie pracy?

dodano: 2017-10-30
-

Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad projektem zmian w prawie pracy. Poniżej prezentujemy propozycje zmian, spośród których nie wszystkie są korzystne z punktu widzenia pracowników.

Brak możliwości ,,odkładania?? wolnego

Postulowane przez Komisję przepisy uniemożliwiają przechodzenie niewykorzystanych dni wolnych na kolejny rok. Jak przekonuje Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest to korzystna zmiana z punktu widzenia pracowników. Otwarte pozostaje pytanie co z osobami, które celowo odkładają urlop na kolejny rok, planując dłuższy niż 14-dniowy odpoczynek.

Elastyczna liczba wolnych dni

W proponowanych zapisach członkowie Komisji dają możliwość pracodawcy do wydłużenia lub skrócenia, za zgodą pracownika, przysługujących ustawowo dni urlopowych. Jak łatwo się domyślić propozycja spotkała się z negatywnym odbiorem ze strony ekspertów z OPZZ.

- Jako OPZZ mamy konkretne propozycje w kwestii urlopów. Postulujemy ich wydłużenie do 32 dni. Pracodawcy w odpowiedzi oczywiście chcą ich skrócenia. Rządowa propozycja, wymagająca od pracownika negocjacji dni wolnych z pracodawcą, stawia go w słabszej pozycji ? powiedział money.pl Piotr Szumilewicz.

Zakaz pracy w trakcie urlopu

Kolejną nowością jest zakaz pracy na urlopie. Proponowane przepisy uniemożliwiłyby świadczenie pracy w innej firmie w trakcie dni wolnych. Celem proponowanej zmiany jest zmuszenie Polaków do wypoczynku. Z drugiej strony Komisja nie precyzuje w jaki sposób rząd zamierza sprawdzać czy pracownik przebywający na urlopie faktycznie wypoczywa.

Koniec z dyskryminowaniem absolwentów wyższych uczelni

Część zmian z pewnością ucieszy studentów. Absolwenci wyższych uczelni mają zyskać prawo do 26 dni urlopu. W myśl obecnych przepisów świeżo upieczeni absolwenci przez pierwsze dwa lata pracy mieli zagwarantowane tylko 20 dni urlopu. Ta dysproporcja miała by zostać zmieniona tak, aby wszystkim przysługiwało 26 dni.

Piotr Hugues

Aplikant radcowski
Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia