Kancelaria Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe funkcjonuje na rynku usług podatkowo-księgowych nieprzerwanie od 1993 roku. Niekorporacyjny charakter działalności pozwala na indywidualne podejście do każdego Klienta oraz dostosowanie oferty do jego potrzeb i oczekiwań. Gwarantujemy profesjonalną i rzetelną obsługę zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych podmiotów gospodarczych oraz osób indywidualnych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą świadczonych usług. Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje zachęcą Państwa do nawiązania stałej współpracy z naszą kancelarią.

Spadek z dobrodziejestwem inwentarza

dodano: 2018-01-27
-
Odejście bliskiej nam osoby często wiąże się z odziedziczeniem po niej różnych rzeczy. Mogą mieć one formę dóbr materialnych, gotówki, ale również długów. Nie zawsze więc wiadomość dotycząca otrzymaniu spadku po cioci z Ameryki to dla nas uśmiech losu. Być może nie zostawiła nam ona nic poza ogromnymi zobowiązaniami, których uregulowania będzie domagać się komornik.  Na szczęście w polskim prawie istnieje możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca dziedziczy po zmarłym jego majątek oraz ewentualne długi ale tylko do wysokości majątku spadkowego.

Po otrzymaniu informacji o zostaniu uznanym za spadkobiercę mamy 6 miesięcy na zdeklarowanie czy przyjmujemy bądź odrzucamy spadek. W sytuacji gdy nie podejmiemy żadnej decyzji (zazwyczaj w formie odpowiedniego oświadczenia przed sądem bądź notariuszem) zostaje nam przyznany spadek właśnie z dobrodziejstwem inwentarza. Dziedziczenie majątku wiąże się również z obowiązkiem podatkowym. W tym aspekcie prawo klasyfikuje spadkobierców na zerową grupę podatkową oraz pozostałych. Osoby z pierwszej grupy( najbliżsi krewni ale również pasierb, ojczym lub macocha) mają sześć miesięcy na zgłoszenie nabycia praw majątkowych lub własności właściwemu naczelnikowi organu skarbowego. Pozostałe osoby mają na to tylko miesiąc czasu.

Oświadczenie o przyjęciu spadku wymaga od nas określenia przedmiotów tworzących masę spadkową, ich wartość rynkową oraz swój udział w spadku. Warto na tym etapie zachować dalece sięgającą rzetelność albowiem naczelnik urzędu skarbowego może tego dokonać na własną rękę bądź przy pomocy biegłego. W sytuacji gdy wycena masy spadkowej dokonana przez biegłego różni się o więcej niż 33 procent od tej zdeklarowanej przez spadkobiercę koszty pracy biegłego ponosi osoba przyjmująca spadek.

Sprawdź również - Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa

Adam Hugues
Młodszy Księgowy


Dane kontaktowe

Konto Lex Tomasz Hugues Doradztwo Podatkowe i Rachunkowe

ul. Aleje Jerozolimskie 133/101
02-304 Warszawa
Email: kontakt@kontolex.pl
Telefon: (22) 837 91 94

Na skróty

Kadry i płace Warszawa Kancelaria podatkowa Warszawa Odzyskiwanie nieruchomości Warszawa Oferta Polityka ciasteczek Tania księgowość Warszawa
Doradca Podatkowy
Kancelaria podatkowa ✔ Doradztwo podatkowe ✔ Biuro rachunkowe ✔ Księgowość ✔ Obsługa księgowa ✔ Tania księgowość ✔ Usługi księgowe ✔ Kadry i płace | Projekt i wykonanie BerMar multimedia